Unit Price Comparison logo Unit Price Comparison

Unit Price Comparison

by Paul Koepke

🗂️ Shopping

🆓 free

4.9/5 ( 121+ reviews)
Android application Unit Price Comparison screenshort

Features Unit Price Comparison

This simple app allows you to compute and compare the price per unit of up to six items.
It can be useful at any store - is it worth it to buy the bulk package?
Which size saves you more?This app is fast because its dead simple: just type two numbers and youre done.
To use the app, just enter the price of the item and the number of units (oz, lbs, number in package, etc).
It will calculate the unit price and highlight the best price as soon as the numbers are entered.
There are fields for the quantity, name of each item and the name of each items units, but theyre optional.You can use the Quantity to compare buying multiple packages - if you are buying 2 24 oz packages, you can either enter 48 in the Units field or 24 in the Units field and 2 in the Quantity field.There isnt currently a way to export the data, but if you want to save the comparison for later you can just take a screenshot.This app has no ads, requires no permissions, and collects no data.

Secure & Private

Your data is protected with industry-leading security protocols.

24/7 Support

Our dedicated support team is always ready to help you.

Personalization

Customize the app to match your preferences and workflow.

Screenshots

See the Unit Price Comparison in Action

Unit Price Comparison Screen 1
Unit Price Comparison Screen 2
Unit Price Comparison Screen 3
Unit Price Comparison Screen 4

Get the App Today

Download on Google Play

Available for Android 8.0 and above